Zdjęcia promocyjne artysty.

W poprzednich wpisach opisujących porady dla młodych artystów, zawsze zwracam uwagę na marketing i profesjonalne podejście do wizerunku scenicznego. Jednym z takich aspektów są zdjęcia, do których część początkujących muzyków nie przykłada zbyt wielkiej wagi. Warto jednak zaznaczyć fakt, że często to właśnie zdjęcia są pierwszą linią kontaktu z nowym słuchaczem. Należy zatem zadbać, aby był one wykonane profesjonalnie, w możliwie jak najlepszej jakości. Pamiętaj, wystarczy tylko kilka sekund na Twoim profilu społecznościowym, aby odwiedzający wystawił w swojej głowie pierwszą opinie, nawet przed posłuchaniem Twojej muzyki ! Nowe zdjęcia posłużą do tworzenia całego brandingu artystycznego zaczynając od strony internetowej, wspominanych media społecznościowych, kończąc na grafikach. Jak się za to wszystko zabrać ?

1. Zaplanuj sesje.
Pierwszym, najważniejszym aspektem planowania sesji jest research zdjęć artystów gatunku który reprezentujesz. Na przykład, na rynku muzyki EDM królują portrety. Zdjęcia z szarym lub czarnym tłem, do pasa muzyka są charakterystyczna dla DJów i producentów wykonujących muzykę elektroniczną.

 

 

 

 

 

 

 

Zupełnie innymi prawa kierują się na przykład zespoły post hardcorowe. Szare, ciemne i opuszczone budynki z oświetleniem zza zespołu jest klasykiem gatunku kapel zza oceanu. W każdym mieście w Polsce znajdziemy taką scenerie. Zwróć uwagę na na ustawienie poszczególnych członków zespołu i ich mimikę twarzy.

2.Atrybuty

Jeśli masz już zaplanowany rodzaj zdjęć i scenerie, pamiętaj że należy zadbać w szczególności o swój wizerunek. Dobrym pomysłem jest poszukanie stylisty który zadba o dobór stroju, przygotowanie fryzury i lekki makijaż. Profesjonalnych stylistów znajdziemy na blogach modowych, w serwisach ogłoszeniowych lub na portalu Max Models. Jeśli nie mamy pieniędzy na takowe usługi, zawsze możemy napisać do pobliskich szkół i uczelni które posiadają w swojej ofercie dany kierunek i poprosić o chęć pomocy w zamian za zdobycie doświadczenia dla swoich studentów. Jeśli stwierdzisz że sam jesteś w stanie zadbać o swój wygląd, pamiętaj o zaczerpnięciu porady znajomych.

3. Wybór fotografa.

Tak jak chcemy zaoszczędzić na wynajęciu studia fotograficznego czy styliście, tak w żadnym wypadku nie możemy zaoszczędzić na usługach fotografa. Na forach internetowych czy grupach facebookowych znajdziemy masę ogłoszeń od „pseudo fotografów” przebijających się niższą ceną za wykonanie zdjęć. Tylko profesjonalista przygotuje najlepsze światło, ustawi zespół odpowiednio do obiektywu i zrobi zdjęcia które zszokują wszystkich naszych fanów, łącznie z największą wytwórnią w kraju !

4. Wybór zdjęć.

Nadszedł czas na publikacje. Z pośród 250 zdjęć które podesłał Ci fotograf, musisz wybrać najlepszych 5 oraz 1 główne. Jedno szczególne, będzie widniało na wszystkich ikonkach głównych w Twoich mediach społecznościowych, na stronie internetowej, w grafikach oraz na plakatach. Najlepiej aby było w kilku rozdzielczościach, z możliwością dogodnego usuwania tła. Kolejne4 zdjęcia będą służył do aktualizacji profili czy artykułów prasowych i wywiadów. Dobrym pomysłem jest kilka zdjęć z występów na żywo które również warto dodać do naszego press kit.

Pamiętaj że w powyższym artykule opisałem zdjęcia prasowe, oficjalne – a nie te, które zespół dodaje na swoich profilach na Instagramie czy Snapchacie – tutaj jest dowolność – fani chcą wiedzieć że ich zespół towarzyszy im w życiu codziennym i jest zwykłym śmiertelnikiem 🙂

 

mbaranowsky

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *